Obětní kámen u Husova sboru v Čerčanech

12. června 2006 v 19:12 | Denisa |  Historie
Zápis v pamětní knize náboženské obce církve československé k historii obětního kamene, uloženého v roce 1941 u Husova sboru v Čerčanech.
Dnešní obec Poříčí nad Sázavou povstala ze dvou vesnic. Dole u řeky bývaly Balkovice, ale jméno to je dnes zcela zapomenuto. Nahoře na malém vršku, tam kde je dnes železniční stanice, bývalo vlastní Poříčí.
Kostel sv. Petra, ležící na výšině nad silnicí, býval farním kostelem této původní obce Poříčí. Je to jeden z nejstarších kostelů v Čechách, jeho původ je odhadován do 11. století. Jeho zachovalá románská výstavnost, jeho vysoká věž s 32 úzkými, jen tenkými sloupky od sebe oddělenými okénky, potom ty hrubé pilíře, které podpírají hřbitovní zeď se strany silnice, vzbudí naráz značný zájem. Přitom maně vzpomenete, kolik válečných bouří překonal tento prostý kostelní památník.
Kostel ten byl - jak výše uvedeno - původně farním kostelem katolickým. Od doby husitské, tudíž od 15. století , sloužil tento chrám tak jako přemnoho jiných církevním potřebám osadníků, přijímajících podobojí. V té době umístěn buď v kostele nebo před kostelem obětní kámen, v nadpisu uvedený. Dle zachovaných zápisů stával až do roku 1677 na vrcholku štítu kostela podle jedněch kamenný kalich, podle jiných kohout, neklamné to znamení utrakvistů. Když v době pobělohorské v pol. 17. století nastalo se strany Habsburků pronásledování vyznavačů církve podobojí, tu byl i kostel poříčský vrácen ritu katolickému, a tu také utrakvistický obětní kámen ze svého místa odstraněn byl a pohozen v ústraní někde na hřbitově, kde ležel v zapomenutí.
V roce 1899 koupil pražský mlynář, císařský rada Ing. František Vávra v Čerčanech mlýn tzv. Spálený, a tu při svém občasném pobytu v Čerčanech navštěvoval rád i Poříčí, zajímal se o jeho pamětihodnosti. Přitom projevil zájem o zmíněný kámen a seznav jeho původní určení a historický význam, dal kámen se svolením tehdejšího faráře P. Beneše dopraviti na dvůr svého mlýna v Čerčanech a umístil ho co stůl vedle vchodu do obytné budovy.
Při přestavbě mlýna nástupcem pana Františka Vávry, jeho synem Otakarem Vávrou, byl kámen přemístěn na špičku (proti vodě) mlýnského ostrova pod mohutný dub, kde sloužil jako stůl. Mlýn i s ostrovem přešel do majetku společnosti Kooperativa - Agrasol v Praze. Upozornil jsem loňského roku váženou Radu starších církve českomoravské v Čerčanech na pamětihodnost a historický význam zmíněného obětního kamene a navrhl, aby vážená Rada vyžádala si kámen darem od nynějšího majitele a vhodně kámen umístila
Jest mi milým vědomím, že se to podařilo tento můj návrh realizovati, a že tomuto starobylému obětnímu kamenu - historicky cenné církevní památce - dostalo se konečně po době více jak 250 let důstojného umístění pro příští generace, u nového monumentálního Husova sboru v Čerčanech.
Psáno v Praze, v prosinci 1941.
Dr. Karel Hladík
(P.S. : Dr. Karel Hladík byl členem Okrašlovacího spolku v Čerčanech.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama