Farář Oldřich Vít

12. června 2006 v 19:14 | Denisa |  Historie
Narodil se 16.4. 1943 v Praze mezi Braníkem a Podolím v rodině s náboženskou tradicí. Jeho otec byl majitelem obchodu s fotopotřebami a drogistickým zbožím, ale po únoru 1948 přišel o živnost. V pol. 60.let se Oldřich Vít rozhodl studovat teologii na Husově československé bohoslovecké fakultě. Pak přišel pověstný "osmašedesátý" rok, nastolující výzvy, které si žádaly odpovědi. O. Vít byl zvolen do předsednictva nově ustaveného Svazu vysokoškolského studentstva Čech a Moravy. Jeho aktivity ho spolu s Lubomírem Hrudníkem a Hanou Benešovou v lednu 1969 přivádějí až k hladovce na podporu požadavků Jana Palacha, jehož živá pochodeň vzplála na Václavském náměstí 16.1.1969. Oldřich Vít se sbližuje a uzavírá přátelství s šumperským středoškolákem Janem Zajícem, který podstoupil svou zápalnou sebeoběť 25.2.1969. Oldřich Vít plní přání svého přítele a po jeho smrti rozmnožuje a předává jeho poslední dopisy a "Provolání". Následky tohoto činu na sebe nenechaly dlouho čekat. Následovalo nucené ukončení studia, dočasné civilní povolání, "jáhenská" služba v bezpečí venkovských farností. Teprve v 80.letech mohl Oldřich Vít studium na fakultě úspěšně dokončit: jeho magisterská práce o J.Š.Baarovi patří k tomu nejzajímavějšímu, co kdy napsal.
O. Vít nastoupil do náboženské obce v Čerčanech po svém předchůdci Karlu Škopovi v roce 1976 po svém působení v Zásmukách.
Farář Vít byl člověk nesmírně vzdělaný a sečtělý. Svou lásku k literatuře dokázal rozvíjet dál svou vlastní badatelskou prací - psal např. o Karlu Čapkovi, Františku Halasovi, Jaroslavu Seifertovi. Věnoval se výtvarníku Františku Bílkovi. Vždy dbal na kultivované mluvené i psané slovo. V Čerčanech působil úctyhodných dvacet let. V průběhu doby zajišťoval téměř deset let jako šéfredaktor, redaktor i editor v jedné osobě vydávání Čerčanského zpravodaje.
V prosinci r. 1999 přijal papež Jan Pavel II. početnou delegaci českých reformačních církví, zástupců ekumenické skupiny zabývající se husovskou problematikou, děkany českých teologických fakult a představitele české Biskupské konference v čele s pražským arcibiskupem, kardinálem Miloslavem Vlkem. Při tomto mimořádně významném setkání vyhlásil papež Mistra Jana Husa reformátorem církve. Reprezentativní zastoupení při setkání s hlavou římskokatolické církve měla Církev československá husitská, kterou ve Vatikánu vedl její patriarcha Josef Špak. Právě tato církev ve svém učení od počátku nejvíce navazuje na náboženský odkaz Mistra Jana Husa, který je církevními historiky právem označován jako otec první reformace. Druhá reformace vstoupila do světových dějin po Husově smrti vystoupením Lutherovým v roce 1517.
Dne 29.6.2002 se v Husově sboru konaly slavnostní bohoslužby. Připomněli jsme si 75.výročí vzniku náb. obce tehdy Církve československé v naší obci, 50 let od chvíle, kdy se poprvé otevřely brány Husova sboru v Čerčanech a kdy po 25 letech nepřetržité duchovenské služby v naší obci ukončil svou činnost v Čerčanech farář Mgr. Oldřich Vít. Slavnostního obřadu se zúčastnil biskup pražský Mgr. Karel Bican + FOTO VíTa v kostele !!
Za jeho působení v Čerčanech navštívily Husův sbor zajímavé osobnosti, např. v roce 1978 zde přivítal duchovní z dalekého Japonska, r.1992 do Husova sboru přijel na besedu PhDr. Bruce Morton Garner z USA, profesor katedry českých dějin univerzity v Omaze. Všekřesťanské mírové shromáždění se zde konalo v r. 1985.
Až do své smrti 1.12.2004 se živě zajímal o kulturní a společenské dění a o život v Čerčanech. Byl to člověk velmi vstřícný, tvůrčí, s encyklopedickými znalostmi, velice lidský. Neuzavíral se ve své "poustevně" v Husově sboru na kopci. Rád si poseděl u piva v hospodě U Škvorů, kde zahalen do oblaku kouře diskutoval s přáteli o historii, literatuře, politice. Byl to svébytný samorost, nikdy se nevzdával a nestěžoval si, byl jako to pověstné první víno lisované z české révy ochutnávané Buškem z Velhartic a králem Karlem IV.: " to víno má svůj zvláštní ráz, zprv trpké, ale milé zas.......tak náš lid! Má duši zvláštní-trochu drsná zdá se, však kvete po svém, v osobité kráse..." (J. Neruda, Balady a romance).
NADPIS
Po smrti faráře Oldřicha Víta v Husově sboru působil jako kazatel čerčanský rodák Miloslav Jan Nešuta, mimo jiné také autor obecního znaku Čerčan.
Po odchodu M.J. Nešuty na farnost v Sázavě přišli do Čerčan mladí kazatelé David Smetana a Petr Wagner, jejichž zásluhou se Husův sbor otevřel více mladým lidem, mimo jiné např. pořádáním festivalu moderní hudby.
V tradici ekumenických mší v Husově sboru pokračovali uspořádáním Ekumenické bohoslužby dne 4.6.2006. Přispěli tak důstojně k oslavám 650 let od první písemné zmínky o obci Čerčany, které byly rozloženy do celého roku 2006.
Renata Frídová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pziogg pziogg | E-mail | Web | 7. června 2009 v 13:46 | Reagovat

AT4F77  <a href="http://tuibralrhyzy.com/">tuibralrhyzy</a>, [url=http://nytiylzvffbs.com/]nytiylzvffbs[/url], [link=http://fdaolqzoycsg.com/]fdaolqzoycsg[/link], http://moyypzoswwat.com/

2 Smithg378 Smithg378 | E-mail | Web | 24. listopadu 2016 v 15:45 | Reagovat

How significantly of an special post, keep on posting much better half eeakabbddekbfbdd

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama